Geen tijd om ziek te zijn? Een herkenbaar probleem in de textiel, wasserijen en confectie!

07/04/2025 - 09u

Een gezonde werknemer is een tevreden werknemer!

In veel sectoren stellen werknemers hun doktersbezoek uit omdat ze er simpelweg geen tijd voor hebben. Ook in de textielnijverheid, wasserijen en kleding- en confectiebedrijven horen we dit vaak: klachten worden genegeerd, tot het echt niet meer gaat en werknemers langdurig uitvallen.

Werknemers blijven te lang rondlopen met klachten!

De werkdruk ligt vaak hoog in onze sectoren, het werkritme is strikt, het tempo ligt vast en het werk is fysiek belastend. En als je in een ploegendienst werkt, is het niet evident om zomaar even een afspraak bij de huisarts te plannen. En dan moet je tegenwoordig ook nog geluk hebben dat je snel terecht kunt bij je huisarts. Het gevolg? Klachten blijven aanslepen of controles worden uitgesteld… tot het echt niet meer anders kan.

Risico’s op de werkvloer

Veelvoorkomende risico’s op de werkvloer:

  • werken in warme of vochtige omstandigheden
  • blootstelling aan chemische producten of reinigingsmiddelen
  • geluidsoverlast van machines
  • repetitieve bewegingen of langdurig rechtstaan

Klachten die vaak voorkomen: rugpijn, ademhalingsproblemen, huidirritaties, vermoeidheid... Als er dan geen tijd is om naar de dokter te gaan, worden die klachten alleen maar erger. Wat eerst een klein probleem was, kan leiden tot langdurige afwezigheid.

Wat als we dit gewoon voorkomen?

Uitgestelde medische zorg is een van de belangrijke oorzaken van langdurige afwezigheid. Klachten die niet vroegtijdig behandeld kunnen worden, ontwikkelen zich soms tot chronische problemen of leiden tot uitval. En dat heeft niet alleen impact op de gezondheid, maar ook op het werk en het team.

De VUB en BRISPO (Brussels International Social Protection) onderzoeken hoe ze dit kunnen aanpakken. Denk maar aan:

  • flexibelere consultaties bij de huisarts
  • medische hulp op of nabij de werkvloer
  • steun van de werkgever om vlotter naar de dokter te kunnen gaan

Één ding is duidelijk: wie sneller geholpen wordt, blijft gezonder en langer inzetbaar.

Wat kan jij doen als afgevaardigde?

Zie of hoor je dat collega’s hun gezondheid op de lange baan schuiven?

Breng het ter sprake in het CPBW. Als afgevaardigde kan je voorstellen doen om de medische bereikbaarheid te verbeteren. Samen met de directie, preventiedienst en de arbeidsgeneesheer kan er gezocht worden naar oplossingen:

  • Vraag een infosessie aan van de arbeidsgeneesheer
  • Informeer naar mobiele consultatiemogelijkheden
  • Pols of afspraken tijdens de werktijd mogelijk zijn zonder loonverlies

De bevindingen van de VUB en BRISPO kan je zeker ook mee vermelden op het CPBW:

  • Voor 21% van de Belgische werknemers is het jaarlijks één of meerdere keren onmogelijk om een nodige medische consultatie of behandeling te krijgen. In 17% van de gevallen komt dit omdat hij of zij geen vrijaf kan nemen op werk.
  • België kent hiermee in Europa een van de hoogste aandelen van werknemers met een gebrek aan medische zorg omdat ze geen vrijaf kunnen nemen.
  • Werknemers blootgesteld aan ongezonde arbeidsomstandigheden, lopen vaker medische zorg mis omdat ze geen vrijaf kunnen nemen. Deze ongelijkheid ondergraaft preventief gezondheidsbeleid en verhoogt de kans op zwaardere gezondheidsproblemen en (langdurige) uitval.
  • Afwezigheid om medische redenen moet beter beschermd worden, zonder drempels voor werknemers.

De volledige nieuwsbrief van de VUB en BRISPO met alle bevindingen vind je hier.

Gezonde collega’s zijn geen toeval.
Ze zijn het resultaat van tijdige zorg, goede afspraken én een sterke stem op de werkvloer.

ACLVB Textiel – jouw stem voor samenwerking.

Nog vragen?

Contacteer je ACLVB-secretariaat.

Download

Visual

Lid worden?

Registreer je hier.

 

Kies een ACLVB-secretariaat bij u in de buurt voor de beste service ::
Of zoek uw secretariaat via de kaart